Натурална или обикновена козметика?

Купувайки натурална козметика вие подарявате на своята кожа най-доброто от природата.

Защо ли?

Натурални продукти с черноморска луга ANCHIALO

Натурални продукти с черноморска луга ANCHIALO

Всички ние ежедневно използваме козметика за поддържане на добрия външен вид и здраве, но знаем ли какво съдържа тя и как влияе на кожата ни? От една страна кожата ни защитава от външния свят, но от друга – голяма част от това, което попада върху нея, се абсорбира навътре, включително и от обикновените козметични продукти, които съдържат опасни химикали и то в големи количества.

Козметичната индустрия по целия свят е огромна. Според Тне economis глобалната индустрия за красота възлиза на стойност над 160 милиарда долара годишно. Повечето от фирмите харчат много пари за реклами, в които непрекъснато ни казват, че имаме нужда от продуктите им, за да изглеждаме млади и здрави и красиви.

Каква ирония е това, като се има предвид, че в обикновените козметични продукти се съдържат опасни химикали и то в големи количества. Тези химични вещества дразнят кожата ни, проникват навътре в тялото ни, объркват хормоналния ни баланс и в крайна сметка могат да доведат до рак.

Тялото ни абсорбира токсините от сапуни, шампоани, лосиони за коса и тяло, спрейове и други козметични продукти за коса. С червилата ние приемаме продукти и през устата. Кремовете за ръце пък могат да бъдат погълнати, когато ядем с ръцете си.

Едни от най-опасните химически съставки в козметичните продукти са:

ALPHA-HIDROXY ACID(АHАs)-Алфа-хидрокси киселини, намиращи се в хигиенните продукти. Те ексфолират и отстраняват мъртвите кожни клетки, а заедно с тях и естествената защитна бариера на епидермиса.

METHYL PARABEN, ETHYLPARABEN–Парабени – консерванти. Могат да предизвикат ускорено стареене на кожата от слънцето и дерматити. Предполага се, че парабените са в основата на около 80% от туморите на гърдата. Откритите парабени в тумори на рак на гърдата показват, че имитират естроген, потенциално водещ до рак, както и до нарушаване на ендокринната система. ( Източник ). Съдържат се в дезодорантите против изпотяване, кремове, шампоани, балсами, лосиони за тяло.

ФТАЛАТИ – Дибутилфталат (DBP, DEP, също бутилов естер) – най-популярните. В производството на козметика DEP се използва като разтворител и възпиращо средство за миризми и като заместител на алкохола. DBP е общ компонент на лак за нокти. Най-често в списъка на съставките на етикета, фталатите се крият зад означението “аромати” (“парфюм”).

Според изследователските данни на учени от различни страни, фталатите провокират развитието на заболявания като:

    • Нарушаване на активността на сексуални жлези (DEHP).
    • Полицистични яйчници.
    • Женско и мъжко безплодие. Намаляване на производството на тестостерон.
    • Повишените фталати във въздуха (DEHP и BBZP) причиняват астма при децата.
    • При мъжете те подпомагат коремното затлъстяване, инсулиновата резистентност (прекурсор на диабет тип 2), повишават риска от развитие на рак на тестисите.
    • При децата причиняват разстройство на пубертета. Южнокорейски специалисти са идентифицирали връзката на увеличените фталати в урината с нарушение на дефицита на вниманието и хиперактивност. Установено е, че децата на възраст под три години са по-уязвими от ефектите на фталатите. Тези опасни вещества могат да се съдържат в шампоани, прахове, кремове и лосиони и играчки.
    • Бременните жени могат да развият дефекти в развитието на плода. Фталатите от биохимична гледна точка заместват естроген, който оказва неблагоприятно влияние върху хода на бременността. (източник)

ALUMINUM CHLORHYDRATE- Алуминиев Хлорхидрат – химикал, който е опасен, колкото парабените. Намира се в дезодорантите против изпотяване.

Синтетични (химически синтезирани) ALCOHOL, COLLAGENE, FLUORIDE – вредни съставки на повечето напитки, лекарства, кремове, паста за зъби. Водят до възникване на рак на гърлото, устата и езика, както и влияят на развитието на рак на костите.

КАТРАНИ И МИНЕРАЛНИ МАСЛА. Катраните са канцерогенни оцветители, пълни с арсен и олово (в боите за коса), а маслата са петролното производно вазелин, което образува мазен слой върху кожата и спира естественото й дишане.

ТЕЖКИ МЕТАЛИ (ОЛОВО, АЛУМИНИЙ, АРСЕНИК, НИКЕЛ, БЕРИЛИЙ, ЖИВАК, КАДМИЙ И НИКЕЛ) – Примесите и замърсителите на различните съставки в козметиката могат да ви изложат на някои ужасни метали, които се натрупват биологично и причиняват рак.

Тези тревожни факти ни карат да се замислим, че вероятно не можем да премахнем всички химически съставки от дома си, но можем силно да ограничим тяхната употреба.

Какво може да ползваме в замяна?

Отговорът не е труден – натурална козметика.

Природата се е погрижила да имаме всичко необходимо, само трябва да го използваме и да знаем как да го правим най-добре. В последно време все повече започват да се използват стари, традиционни рецепти и природни съставки. Старите, изпитани методи носят бързи резултати и най-вече са щадящи към тялото и природата.

Най-често използваните натурални съставки в козметичните продукти са: растителни и билкови екстракти, хомеопатични съставки, етерични масла, плодови и семкови масла и други органични продукти. Тук ще добавим и вълшеството на черноморската луга и лиманна кал – уникален природен продукт и световно богатство.

Маслото от чаено дърво и куркумата действат антисептично, екстрактът от Алое вера, кокосовото и какаовото масло са естествени овлажнители, конопеният екстракт предпазва сухата кожа, розовата вода е натурален тоник и много, много други…

Натурална козметика – козметика, за чието производство се използват предимно съставки, създадени извлечени от природата. Най-разпространените съставки са веществата, извлечени от растенията. Използват се листата, корите, корените, маслото, извлечено от семената, плодовете, а понякога и цялото растение. Затова този тип козметика се нарича често и билкова козметика.

Кои са плюсовете на натуралната козметика?

Плюсовете от ползата на натуралната козметика са неизброими. Най-важното е, че поради своя естествен произход те са безвредни за кожата. Добрата комбинация от ефикасни билки не само има добър козметичен ефект, но и спомага за преодоляването на проблеми по кожата или косата.

Етеричните масла, извлечени от някои растения, имат невероятна сила. Използвани в кремове и мазила като аромотерапевтични агенти, те успокояват и премахват физически и психически проблеми, променят настроението и усещанията. Природата може да ни предложи широко разнообразие от удоволствия, стига човек да пожелае да се възползва от тях. Използването на качествени природни продукти е част от съчетаването на здравето, красотата, релаксацията и хармонията в мислите и усещанията ни.

Използването на продукти, съдържащи само няколко съставки създава по-опростен живота ни. Ако имаме реакция към нещо, лесно можем да изолираме причината.

Използването на естествени и билкови продукти е много по-приятно, не само заради важните ползите от тях, но и защото носят усещането за сливане с природата. Естественото изглеждане и хармонията, която излъчват и предават натуралните продукти, не може да бъде имитирана и подменена.

Крем, направен от естествени масла, привлича неудържимо, а ароматът му е като жив. Натуралните съставки на лосиона за тяло попиват и се сливат с кожата ви, за да й предадат невероятен вид и здравина по най-естествен и приятен начин.

Подходящ крем за лице, лосион за тяло, шампоан и балсам за коса. Това са основните неща, от които имаме нужда.

Избирайки естествени и биологични продукти, може да се отрази положително не само на собственото ни здраве и благополучие, но и на благосъстоянието на близките ни и на цялата околна среда.

Ако досега не сте се замисляли за вредата от химичните съставки в козметиката, вече е време да го направите.

Грижата за кожата трябва да е приоритет.

Желанието ни да изглеждаме по-добре няма да изчезне скоро. За щастие за нас има по-безопасни, по-естествени компании, които се появяват, за да ни дадат това, което искаме – красота без риск. Когато купувате натурална козметика НЕ решавайте прибързано, защото здравето ви трябва да бъде приоритет.

Източник: https://uniblogbg.com/

Posted in Интересно, Натурална козметика and tagged , , , , , , , , , , , , , , , .