Единственият музей на солта не само в България, но и в Източна Европа, се намира в град Поморие, на 20 км от Бургас.
Музеят на солта в Поморие е открит на 7 септември 2002г. Създаден е с финасовата подкрепа на Европейския съюз чрез програма „Фар“ в изпълнение на проектите „Всичко за солта /АЛАС/“ 2001-2002г. и „Развитие на Музея на солта в Поморие като завършен обект на културния туризъм“ 2004-2005г.
Музеят в Поморие е единственият в България и в Източна Европа специализиран музей за производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода.
През 2012-2013г. е реализиран проект „Поморие – туристическа атракция – град на солта, древна история и традиции“ с безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие“ (2007-2013г.). Благодарение на този проект, Поморийските солници и Музея на солта се превръщат в целогодишна туристическа атракция.
Целите на проекта са да се популяризира и съхрани нематериалното културно наследство на древно Анхиало, да се съхранят солниците като недвижим паметник на културата. Предвидени са средства за цялостно благоустрояване на Музея и района около него, както и различни иновативни способи за привличане на туристи.
Музеят представя древната анхиалска технология за производство на морска сол. Той се състои от експозиционна зала и 20 дка действащи солници. Разполага с уникална колекция от снимки от началото на миналия век, проследяваща развитието на солодобива в района, стари топографски карти, макети и автентични соларски съоръжения и инструменти. Интересни видеофилми могат да се видят с помощта на съвременни аудио-визуални средства.
Музеят на солта е включен в 1ОО – те национални туристически обекта, предлагат се брошури сувенири и др.
Солниците към музея произвеждат сол по същия начин, както това е ставало в древността. Посетителите могат да видят “на живо” всички технологични операции, да разговарят със соларите за тънкостите на занаята, да усетят автентичната атмосфера на миналото.
В Поморие, древният Анхиало,морска сол се добива от незапомнени времена.
Според българските историци, солниците са съществували още преди основаването на града (около V век пр. R Хр.). Многовековният опит се е предавал от бащи на синове.
Музеят на солта се намира в района на стария град, на тясната ивица между Поморийското езеро и солниците, непосредствено зад стадиона и санаториума на Министерството на здравеопазването.
Източник: http://saltmuseum.bg/
- Интервю с Грудимир Грудев, собственик и управител на АЗИМУТ 6000 ЕООД по телевизия България24 за производство на продукти с черноморска луга и кал ANCHIALO. - 13.06.2022
- ANCHIALO Масажни масла и гелове с черноморска луга - 22.09.2021
- Ползите от поморийската луга: при какви болести помага и как да я прилагаме - 18.09.2021